Szablon S@M 3 - www.nowa.powiat.pabianice.pl

top news port mapa info mstr galp
1.jpg 67ffe1682fbbff43221c258cd5aa03e2
Gminy Powiatu Pabianickiego
Nowe narkotyki – zagrożenie dla zdrowia publicznego
Opublikowano: 21.02.2018, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2302

Co miesiąc w województwie łódzkim dochodzi do zatruć dopalaczami. Problem jest aktualny i trudny, dlatego w Pabianicach odbyła się konferencja pod hasłem ,,Nowe narkotyki - zagrożenie dla zdrowia publicznego”, zorganizowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pabianicach we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Pabianicach.

Konferencję otworzyła Małgorzata Sumińska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pabianicach. Przedstawiła między innymi działania ustawowe, jakie na przestrzeni ostatnich lat prowadzone były wobec osób trudniących się handlem dopalaczami.

W swojej prelekcji zwróciła uwagę na statystykę zatruć dopalaczami. W 2016 roku na terenie powiatu pabianickiego odnotowano 159 takich przypadków, a  w 2017 roku było ich 94.

W liczbie trafiających po zatruciach do szpitali w województwie łódzkim w głównej mierze to osoby do 30 r.ż. , mężczyźni (około 85%).

Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne i stanowią zagrożenie dla zdrowia publicznego? O tym mówili wybitni lekarze, specjaliści z dziedziny toksykologii i psychiatrii.

Dr Jacek Rzepecki, toksykolog kliniczny z Oddziału Toksykologii Klinicznej Instytutu Medycy Pracy w Łodzi swoje wystąpienie poświęcił skutkom zdrowotnym przyjmowania środków psychoaktywnych, w szczególności dopalaczy oraz środków, które są dostępne w aptekach bez recepty. Omówił działanie poszczególnych grup tych substancji, postępowanie przedmedyczne, postępowanie w warunkach szpitalnych z osobami będącymi pod wpływem dopalaczy i skutki społeczne zażywania tego typu środków. – W 2010 roku w Klinice Toksykologii IMP w Łodzi, największym ośrodku o tym profilu w Polsce, hospitalizowano 224 ofiary działania NPS, natomiast w 2016 było ich już 897. W ubiegłym roku nastąpił spadek o 40% do 536 przypadków – mówił dr Jacek Rzepecki.

Jak podkreślał specjalista z dziedziny toksykologii dopalacze reklamowane są jako np. sole piorące, zioła, kadzidełka, talizmany czy amulety ochronne. Niezależnie od tego, jak niedorzeczne wydaje się być zażywanie „nawozów do roślin”, „talizmanów”, „pochłaniaczy wilgoci” czy też „soli do kąpieli” to pod takimi właśnie hasłami śmiercionośne trucizny oferowane są przez internetowe i stacjonarne sklepy z dopalaczami i kupowane przez młodych ludzi. Sprzedawane w wyrafinowanych, kolorowych opakowaniach i o intrygujących nazwach. Występują w najróżniejszych formach, od białego proszku przez tabletki, aż po susz. W ich skład wchodzi nawet kilkanaście substancji psychoaktywnych, za każdym razem zestawianych w innych ilościach, dlatego trudno jest przewidzieć działanie takiej mieszanki. Ich zażycie przejawia się utratą świadomości, problemami z mówieniem i chodzeniem, wymiotami, zaburzeniami orientacji. Przyjmowanie ich zawsze wiąże się z narażeniem na utratę zdrowia i życia. Nawet jednorazowe użycie może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych.

Co zrobić gdy młody człowiek bierze dopalacze i jak skutecznie leczyć?  O tym mówił między innymi dr Jacek Koprowicz, kierownik Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na psychologiczne uwarunkowania przyjmowania środków psychoaktywnych oraz wskazał kilka aspektów ważnych w procesie leczenia jak uczenie młodych ludzi odmawiania, budowania poczucia własnej wartości, umiejętności radzenia sobie ze stresem, rozwijania umiejętności komunikacyjnych oraz rozwiązywania konfliktów, czy też zwiększania kompetencji emocjonalnych.

Istotną rolę w eliminacji zagrożeń wynikających z funkcjonowania na rynku dopalaczy odgrywa z pewnością szeroko pojęta edukacja, w tym edukacja przez młodzież dla młodzieży i profilaktyka. Mł. asp. Aleksandra Białkowska, profilaktyk społeczny zaprezentowała w tym zakresie działania profilaktyczne prowadzone na terenie powiatu pabianickiego.

Spoty antydopalaczowe autorstwa uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych, walizkę edukacyjną z wieloma ciekawymi, niepozornymi rekwizytami służącymi do przechowywania narkotyków i innych substancji - to mogli między innymi zobaczyć uczestnicy konferencji. Jak podkreślała policjantka, prowadzona na szeroką skalę profilaktyka wspólnie ze strażnikami miejskimi, pracownikami pabianickiego Ośrodka Profilaktyki i Integracji Społecznej, władz samorządowych przynosi efekty.

Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus podsumowując konferencję podziękował Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Pabianicach Małgorzacie Sumińskiej za inicjatywę i zaproszenie do udziału w konferencji wybitnych lekarzy z dziedziny toksykologii i psychiatrii. Ich wystąpienia pełne praktycznych zagadnień były bardzo ciekawe z punktu widzenia policjantów, mających do czynienia z osobami znajdującymi się pod wpływem środków psychoaktywnych. Psychologiczne aspekty podkreślane przez lekarzy praktyków, w sposób wyraźny odnosiły się do przyczyn sięgania po dopalacze. A dla policjantów, którzy na co dzień stykają się ze skutkami zażywania tego typu substancji było to ciekawe, odkrywcze, poruszające i z pewnością przydatne w policyjnej służbie. Tematyka konferencji przygotowana przez pabianicką policję i państwową inspekcję sanitarną  spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród szerokiego grona policjantów garnizonu łódzkiego.

W konferencji uczestniczyli: prezydent miasta Grzegorz Mackiewicz, radni miejscy, przedstawiciele starostwa powiatowego, wśród których byli przewodniczący rady powiatu Florian Wlaźlak wraz z członkiem zarządu Ireną Grendą, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi, powiatowi inspektorzy sanitarni województwa łódzkiego, szerokie grono policjantów pabianickiej komendy, komend miejskich i powiatowych garnizonu łódzkiego, naczelnik Wydziału Przestępczości Narkotykowej komendy wojewódzkiej policji w Łodzi mł. insp. Robert Borowski, komendant kutnowskiej policji nadkom. Krzysztof Szymański, pracownicy szpitalnego oddziału ratunkowego Pabianickiego Centrum Medycznego w Pabianicach, przedstawiciele placówek oświatowych i opiekuńczo-wychowawczych.

 źródło: KPPw P-cach

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Powiązane galerie:
Nowe narkotyki – zagrożenie dla zdrowia publicznego
Opublikowano: 21.02.2018, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 18, Ilość wyświetleń: 1824
Starostwo Powiatowe w Pabianicach
95-200 Pabianice, ul. Piłsudskiego 2 tel.: (42) 225-40-00 / fax: (42) 215-91-66 powiat@powiat.pabianice.pl Archiwum portalu 2008-2015 Deklaracja dostępności
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 8:00 - 17:00
Środa: 8:00 - 16:00
Czwartek: 8:00 - 16:00
Piątek: 8:00 - 15:00
Obsługa w Wydziale Komunikacji i Transportu:
Poniedziałek: 8:00 - 15:00
Wtorek: 9:00 - 16:30
Środa: 8:00 - 15:00
Czwartek: 8:00 - 15:00
Piątek: 8:00 - 14:30
kolejka.png 3f0c662e08cfe1f30e46be240d456613