1.jpg bc67bfdf8a16064e32b3e1204062ef9e
I Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego
Opublikowano: 11.04.2016, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 3581

I Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego pod hasłem „Szkoła - społecznością uczącą się” prowadzone przez Małgorzatę Biegajło dyrektora Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Doradztwa Metodycznego w Pabianicach odbyło się 7 kwietnia 2016r w Młodzieżowym Domu Kultury w Pabianicach.

Patronat nad Forum objęli: Krzysztof Habura Starosta Pabianicki i Grzegorz Mackiewicz Prezydent Miasta Pabianic.

W imieniu Patronów konferencję otworzyła Gabriela Wenne -Błażyńska – członek Zarządu Powiatu Pabianickiego oraz Waldemar Boryń – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Wśród gości Forum obecni byli: Bożena Ziemniewicz - Radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Robert Jakubowski – Wicestarosta Powiatu Pabianickiego oraz Jolanta Pietras - Sekretarz Gminy Dłutów.

Wśród uczestników Forum ogromnym zainteresowaniem cieszył się wykład nt. „Neurodydaktyka w praktyce szkolnej” doktora Marka Kaczmarzyka – biologa, propagatora dydaktyki ewolucyjnej oraz kierownika Pracowni Dydaktyki Biologii Uniwersytetu Śląskiego. Doktor Kaczmarzyk przybliżył słuchaczom praktyczne wykorzystanie wpływu mechanizmów ewolucyjnych, zarówno ewolucji biologicznej, jak

i kulturowej na procesy uczenia się i wychowania. Mówił o przemianach strukturalnych w mózgu nastolatków i powstających na tym podłożu problemach i konfliktach w domu i w szkole, o późnym dojrzewaniu mózgu człowieka – około 50 roku życia oraz o magii neuronów lustrzanych i istotnej roli plotki w rozwoju mózgu.

Równie interesujący wykład na temat „Uczeń w roli badacza przyrody” wygłosiła doktor  Teresa Janicka- Panek, Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.  Pani Rektor w swoim wystąpieniu przekonywała nauczycieli do prowadzenia praktycznej edukacji przyrodniczej oraz zachęcała do podejmowania już z najmłodszymi uczniami zabaw badawczych, prostych doświadczeń i hodowli oraz eksperymentów, obserwacji bezpośrednich, czy projektów edukacyjnych.

Kontynuację tej tematyki stanowiła prezentacja Agnieszki Kaczan – Stefańskiej, wiceprezesa Zarządu Firmy Synapia pt. „Nowoczesne technologie w nauczaniu przyrody, matematyki i innych przedmiotów”, która zaprezentowała cyfrowe laboratorium - urządzenie umożliwiające dokonywanie pomiarów różnorodnych czynników fizycznych i chemicznych oraz porównywanie ich wyników w czasie lekcji - w klasie i poza murami szkolnymi.

Ostatnim elementem programu Forum była sesja warsztatowa - WORLD CAFE, którą poprowadziła Jadwiga Wysocka, specjalista PODNiDM, wsparcie zapewniła Zofia Szmidt - Główny Konsultant PODNiDM. Dyskusja przy stolikach oscylowała wokół następujących tematów:

1. Neurodydaktyka
                        2. Edukacja przyrodniczo – matematyczna
                        3. Uczniowie społecznością uczącą się

4. Nauczyciele społecznością uczącą się

Prezentacja plakatów z zapisami zgłoszonymi przez uczestników sesji pod pytaniami: Jak jest
w naszej szkole i czego oczekujemy w tym zakresie od PODNiDM- stanowiła podsumowanie i zamknięcie konferencji.

Uczestnicy konferencji podczas trwania uroczystości mieli możliwość zapoznania się z ofertą Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej – filia w Pabianicach, Wyższej Szkoły Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Firmy Synapia oraz Miesięcznika Kierowniczej Kadry Oświatowej „Dyrektor Szkoły”.

I Forum Liderów Edukacji Powiatu Pabianickiego
Opublikowano: 12.04.2016, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 25, Ilość wyświetleń: 255