2.jpg 346e55b132270400d47f35275f1035bd
Uroczyste obchody nadania praw miejskich miejscowości Lutomiersk
Opublikowano: 26.04.2022, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 1322

W dniu 24 kwietnia br. (niedziela) odbyły się uroczyste obchody nadania praw miejskich miejscowości Lutomiersk. Pierwszą część, zaplanowanych wydarzeń, stanowiła uroczysta msza święta odprawiona przez ks. Dariusza Skowrona w Kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Lutomiersku (Klasztor Księży Salezjanów). Po zakończonej mszy świętej,  została odsłonięta tablica pamiątkowa. Następnie ks. Paweł Świrad, Proboszcz Parafii w Lutomiersku dokonał poświecenia tablicy upamiętniającej postać Leszka Czarnego, księcia sieradzkiego, który 24 kwietnia 1274 r. nadał prawa miejskie miejscowości Lutomiersk.

W drugiej części uroczystości odbyła się XLVII Sesja Rady Miejskiej w Lutomiersku, podczas której nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Lutomiersku przygotowali program artystyczny pt.: „Jak to Lutomiersk prawa miejskie otrzymywał”. Spektakl poprzedził występ chóru Salezjańskich Szkół Muzycznych im. Księdza Antoniego Chlondowskiego pod kierunkiem ks. dr hab. Kazimierza Dąbrowskiego. Podczas spotkania przemówienie wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Lutomiersk, Tadeusz Borkowski, a także zaproszeni goście. Uroczystości zostały uświetnione obecnością wielu znamienitych gości.

Starostwo Powiatowe w Pabianicach reprezentowali: Florian Wlaźlak – Przewodniczący Rady Powiatu i Krzysztof Habura – Starosta Powiatu Pabianickiego, którzy wręczyli pamiątkową tabliczkę  na ręce Tadeusza Borkowskiego, Burmistrza Lutomierska i gratulowali odzyskania praw miejskich.

Z ramienia Wojewody Łódzkiego przybyła Dyrektor Wydziału Prawnego, Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi - Justyna Szymańska – Chłądzyńska, Senator RP Maciej Łuczak, Posłowie na Sejm RP: Marek Matuszewski, Paweł Rychlik, Piotr Polak, Anita Sowińska. Wśród gości znaleźli się także:, Grzegorz Mackiewicz – Prezydent Miasta Pabianice, Grażyna Maślanka-Olczyk – Wójt Gminy Dłutów, insp. Jarosław Tokarski – Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach, podinsp. Sławomir Kłos – Komendant Komisariatu Policji w Konstantynowie Łódzkim, dh Roman Figiel - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Zw. OSP RP w Pabianicach, dh Andrzej Opara – Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego Zw. OSP w Pabianicach, st. bryg. Władysław Duraj – Komendant Powiatowy PSP w Pabianicach, pracownicy Urzędu Miasta i Gminy oraz jednostek organizacyjnych, dyrektorzy szkół, przedstawiciele stowarzyszeń z Gminy Lutomiersk, sołtysi, mieszkańcy naszej gminy i wielu innych  znamienitych gości.

Na zakończenie obchodów, wykład „Pierwsze wieki historii Miasta Lutomiersk” wygłosił prof. dr hab. Ryszard Grygiel.

Podczas uroczystości wszystkim przybyłym gościom i mieszkańcom, zostały wręczone pamiątkowe medale oraz upominki o tematyce związanej z miastem Lutomiersk.

Uroczyste obchody nadania praw miejskich  miejscowości Lutomiersk
Opublikowano: 26.04.2022, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 23, Ilość wyświetleń: 1682
kolejka.png f11c920e74d3f6ad15295194baf20cc1