Urząd Pracy na miarę 2025 roku – rząd przygotował zmiany dostosowujące instrumenty rynku pracy do aktualnych potrzeb pracowników i przedsiębiorców. Stało się to za sprawą wejścia w życie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia.
Zmiany, zmiany, zmiany, czyli co przygotował rząd:
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało nową ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Została ona przyjęta przez Parlament i weszła w życie 1 czerwca 2025 r. Nowa ustawa wprowadza wiele zmian, odpowiadających na wyzwania rynku pracy XXI wieku. Dotyczą one m.in. rejestracji osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
Co się zmienia w urzędzie pracy dla osób bezrobotnych?
Przede wszystkim to cyfryzacja. Od 1 czerwca rejestracji osoba bezrobotna można dokonywać na dwa sposoby – osobiście w urzędzie pracy oraz elektronicznie za pośrednictwem formularza ze strony praca.gov.pl. Nowa ustawa zezwala na rejestrację w urzędzie w miejscu zamieszkania, a nie jak dotychczas zameldowania.
- Status bezrobotnego przysługuje przez okres 3 lat od dnia rejestracji (dla osób zarejestrowanych przed wejściem w życie nowej ustawy okres ten liczony jest od 1 czerwca 2025 r.)
- Ponowne nabycie statusu bezrobotnego może nastąpić w wyniku ponownej rejestracji po upływie 90 dni.
- Niezdolność do pracy, która nie powoduje utraty statusu, może trwać do 180 dni.
Od 1 czerwca wypłaty świadczeń dla bezrobotnych odbywać się będą wyłącznie na rachunek płatniczy.
Chcesz uzyskać pomoc w zakresie poszerzenia wiedzy, umiejętności i kwalifikacji?
W nowej ustawie przewidziano formy pomocy w zakresie poszerzania wiedzy. Są to między innymi szkolenia czy pokrycie kosztów nabycia wiedzy i umiejętności i kosztów uzyskania dokumentu potwierdzającego uzyskania różnorakich uprawnień. W czasie realizacji szkolenia bezrobotnemu przysługiwać będzie stypendium w wysokości 120% zasiłku.
Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Co się zmieni od 1 stycznia 2026 r.?
Zgodnie z zapisami rządowej ustawy KFS do końca roku 2025 będzie realizowany na dotychczasowych zasadach. Od 1 stycznia zacznie obowiązywać nowe prawo, które zakłada m.in. dostęp do środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego dla 1-osobowych działalności gospodarczych. Do tej pory ze środków KFS mogli korzystać tylko pracodawcy.
Od roku 2026 szkolenia finansowane z Funduszu Pracy z KFS będą mogły być realizowane wyłącznie przez instytucje szkoleniowe wpisane do Bazy Usług Rozwojowych. Dotychczasowy rejestr instytucji przestanie funkcjonować z końcem 2025 roku.
Chcesz otworzyć własną działalność? Jakie warunki musisz spełnić:
Aby ubiegać się o dofinansowanie do otwarcia własnej firmy, które może być przyznane w wysokości nie wyższej niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia musisz spełniać kilka warunków:
- Nie korzystać dotychczas z bezzwrotnych środków publicznych na podjęcie działalności gospodarczej
- Nie prowadzić działalności gospodarczej za granicą
- W ostatnich 12 miesiącach nie prowadzić własnej działalności gospodarczej
- Nie składać jednocześnie wniosku do innego Powiatowego Urzędu Pracy
- W ciągu ostatnich 2 lat nie być osobą prawomocnie skazaną za składanie fałszywych zeznań, oświadczeń oraz za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów i skazaną za przestępstwa skarbowe
Środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej będzie można pozyskać na zakup środków trwałych takich jak maszyny, urządzenia, wyposażenie czy towary niezbędne do prowadzenia działalności.
Pracodawco, chcesz wyposażyć lub doposażyć stanowisko pracy?
Doposażenie stanowiska pracy ze środków PUP to wsparcie dla tych pracodawców, którzy chcą utworzyć lub zmodernizować swoją firmę bądź instytucję zatrudniając osobę bezrobotną, zarejestrowaną w urzędzie pracy. Tego typu wsparcie mogą uzyskać m.in. przedsiębiorcy, niepubliczne szkoły i przedszkola, a także osoby prowadzące gospodarstwa rolnicze.
Wysokość refundacji wynosi maksymalnie 4-krotność przeciętnego wynagrodzenia przy utrzymaniu stanowiska przez przynajmniej 12 miesięcy oraz maksymalnie 6-krotność przy okresie co najmniej 18 miesięcy. Dotychczas refundacja dotyczyła wyłącznie do kwoty 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia przy okresie co najmniej 24 miesięcy.
Podejmujesz zatrudnienie poza miejscem dotychczasowego zamieszkania, co Ci przysługuje?
W dzisiejszych czasach wiele ludzi podejmując pracę przenosi się do innych, szczególnie dużych miast i aglomeracji. Ministerstwo wyszło naprzeciw tej sytuacji dając możliwość przyznawania przez Powiatowy Urząd Pracy w imieniu starosty bonu na zasiedlenie dla wszystkich bez względu na wiek. Dotychczas tego typu wsparcie przysługiwało tylko osobom do 30 roku życia.
O bon na zasiedlenie może starać się osoba, która wykonuje pracę co najmniej 80 km od miejsca zamieszkania lub czas jej dotarcia i powrotu z pracy przekracza łącznie 3 godziny dziennie. Tego typu wsparcie może być przyznane w wysokości nie wyższej niż 200% przeciętnego wynagrodzenia.
Rząd wprowadza całkowicie nowe formy wsparcia. Na czym polegają?
Nowa ustawa to także całkowite nowości. Jakie? Na przykład dofinansowanie wynagrodzenia dla osób powyżej 50 roku życia. Przysługują one bezrobotnym kobietom w wieku 50-60 lat oraz mężczyznom w wieku 50-65 lat przez okres 12 miesięcy. Dofinansowanie może być przyznane maksymalnie w wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Aby otrzymać tego typu wsparcie pracodawca musi utrzymać bezrobotnego w zatrudnieniu przez kolejne 6 miesięcy.
W ostatnich latach, co szczególnie uwypukliła pandemia, modna stała się praca zdalna. Wychodząc naprzeciw oczekiwań kolejną nowością przygotowaną przez ministerstwo jest grant na utworzenie stanowiska pracy zdalnej. Wysokość tego wsparcia może wynosić maksymalnie 3-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest zatrudnianie bezrobotnego przez okres 12 miesięcy w pełnym wymiarze czasu pracy lub 18 miesięcy w co najmniej połowie tego wymiaru.
Co nowego w ofercie dla stażystów?
Bezrobotny może ubiegać się w Powiatowym Urzędzie Pracy o skierowanie na staż lub samodzielnie znaleźć organizatora stażu. Minimalny czas trwania stażu to 3 miesiące. Nie można go odbywać u pracodawcy, u którego wcześniej odbywano staż lub było się zatrudnionym. Podczas odbywania stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium w wysokości 160% kwoty zasiłku dla bezrobotnych. Za okres choroby stażyście przysługuje stypendium w połowie wysokości.
Zmiany również w pracach interwencyjnych:
Pracodawca może zatrudnić osobę bezrobotną z dofinansowaniem jej wynagrodzenia przez urząd pracy. Okres tego typu zatrudnienia to minimum 3 miesiące. Następnie po zakończeniu wsparcia z urzędu pracodawca musi utrzymać zatrudnienie przez co najmniej połowę okresu, za który otrzymał pomoc z PUP. Skierowania do prac interwencyjnych nie może otrzymać bezrobotny, który w ciągu ostatnich 90 dni był zatrudniony w ramach tych prac u tego samego pracodawcy.
Powiatowy Urząd Pracy dla wszystkich:
Urząd przyjazny, pomocny i edukujący. Te hasła przysługują bieżącej aktywności pabianickiego PUP. Tylko w tym roku podjęliśmy współpracę z Warsztatami Terapii Zajęciowej. Dzięki podpisanemu porozumieniu uczestnicy warsztatów mogą poznawać ofertę urzędu oraz być aktywizowani na rynku pracy – tłumaczy Sylwia Gawrońska-Zdzienicka – Dyrektor PUP.
W tym roku zorganizowaliśmy również spotkanie przedsiębiorców, którzy są liderami w pozyskiwaniu środków z KFS ze starostą Arkadiuszem Jaksą, podczas którego była okazja do wymiany doświadczeń i omówienia bieżących problemów pracodawców z terenu naszego powiatu – podsumowuje Gabriel Grzejszczak – Zastępca Dyrektora.
Więcej informacji o wszystkich formach wsparcia proponowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach można uzyskać na stronie internetowej pabianice.praca.gov.pl oraz na mediach społecznościowych urzędu na Facebooku. Planujemy również spotkania informacyjne we wszystkich miastach i gminach naszego powiat.
Materiał opracował: Powiatowy Urząd Pracy w Pabianicach