naglowek.jpg 98b38b2890531646822a0b29cc805135
Powiatowy Piknik Rodzin Zastępczych
Opublikowano: 19.09.2022, Wojciech Goss, Ilość wyświetleń: 822

Rodziny spotkały się na Powiatowym Pikniku Rodzin Zastępczych.

Krzysztof Habura, starosta pabianicki: Takie spotkania są znakomitą okazją do poznania się i wspólnej zabawy. Ale są przede wszystkim okazją do podziękowania Państwu za to co robicie dla naszych dzieci, dla naszego społeczeństwa.

Na terenie powiatu pabianickiego funkcjonuje ogółem 145 rodzin zastępczych. Większość z nich to rodziny zastępcze spokrewnione i niezawodowe. W sobotę spotkały się na pikniku w osadzie rybackiej Sereczyn.

Krzysztof Habura, starosta pabianicki: Za wychowanie i rozwój dziecka odpowiedzialni są przede wszystkim rodzice, jednak nie zawsze mogą, potrafią czy chcą z tego obowiązku się wywiązywać. W takiej sytuacji nieoceniona jest rola rodzin zastępczych, które poświęcają swój czas, serce i wkładają ogromny wysiłek, aby zrekompensować dzieciom wszystkie trudne chwile. Rodzice zastępczy każdego dnia dają dziecku opiekę, akceptację i miłość, jakiej nie zaznało w domu rodzinnym. Dbają o prawidłowy rozwój, zdrowie i edukację dziecka. Pomagają mu rozwijać zainteresowania, potrzebę poznawania świata i dążenia do samodoskonalenia. Ucząc właściwych relacji międzyludzkich, rozwijając umiejętność komunikowania się, przestrzegania norm, wpajając prawidłowe zachowania przygotowują dziecko do wypełniania ról społecznych, aby mogło w przyszłości samodzielnie wejść w dorosłe życie i stać się pełnoprawnym i wartościowym członkiem społeczeństwa. Rodzice zastępczy to zwykli ludzie, którzy na co dzień dokonują niezwykłych rzeczy. Bo nie jest łatwo opiekować się dzieckiem z bagażem traumatycznych doświadczeń, które często pozostawiają trwały ślad w jego psychice.

Mimo ciągłego promowania rodzicielstwa zastępczego przez Powiat Pabianicki i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Pabianicach oraz poszukiwania nowych kandydatów do pełnienia tej funkcji, liczba rodzin zastępczych, a zwłaszcza rodzin zastępczych zawodowych na terenie naszego powiatu pozostaje od kilku lat na tym samym poziomie. Obecnie mamy 7 rodzin zastępczych zawodowych, w tym 3 specjalistyczne i 1 rodzinny dom dziecka.
Tym większy szacunek i wyrazy uznania należą się osobom, które podjęły się tej funkcji. Oczywiście wszyscy rodzice zastępczy z racji trudnego i odpowiedzialnego zadania, jakiego się podjęli, zasługują na szeroko rozumianą pomoc dlatego Powiat Pabianicki finansuje określone w przepisach świadczenia dla rodzin zastępczych przeznaczając na ten cel około 2.700.00 zł rocznie. Nie zaspokaja to jednak wszystkich potrzeb, więc za pośrednictwem Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie cały czas szuka możliwości zapewnienia rodzicom i dzieciom, które mają pod opieką, dodatkowych form wsparcia realizując projekty dofinansowywane ze środków Unii Europejskiej.
Takim zadaniem jest projekt „Razem damy radę”, w ramach którego w sobotę spotkały się rodziny na Powiatowym Pikniku Rodzin Zastępczych.
Na pikniku Powiat Pabianicki reprezentowali starosta Krzysztof Habura i członek Zarządu Powiatu Robert Kraska.
Razem damy radę
Opublikowano: 19.09.2022, Wojciech Goss, Ilość zdjęć: 10, Ilość wyświetleń: 1373
kolejka.png c042859ee40be86300cdc6330e1cec03