naglowek.jpg 4df9a38bfc81a603c0085719f7c5aead
Odprawa roczna pabianickiej policji
Opublikowano: 11.02.2019, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2093

8 lutego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach odbyła się narada roczna pabianickiej policji.

Inspektor Cezary Pertus Komendant Powiatowy Policji  w swoim przemówieniu poprzez nawiązanie do historii i tradycji Polskiej Policji Państwowej przekazał zebranym uczestnikom informacje dotyczące priorytetowego z punktu widzenia funkcjonariuszy pabianickiej komendy zadania, jakim jest współpraca ze społecznością lokalną. „Bezpieczeństwo jest naszą wspólną sprawą – różnorodność daje siłę, jeśli łączy ją cel

Kluczowym priorytetem w 2018 roku dla działania pabianickiej komendy był i pozostaje program „Dzielnicowy bliżej nas”

Najlepiej pracę policjantów na tym polu oddaje cały szereg różnorodnych spotkań profilaktycznych z dziećmi, młodzieżą, ich rodzicami i opiekunami, wiele debat i konsultacji społecznych, w których udział wzięło szerokie grono osób.

Policjanci współpracowali w tym zakresie z samorządami; Starostwem Powiatowym w Pabianicach, Urzędem Miejskim w Pabianicach i Konstantynowie Łódzkim oraz Urzędami Gminy w Dobroniu, Lutomiersku, Ksawerowie, Dłutowie),  które dokonały zakupu elementów odblaskowych. Współpracowano  z  Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Łodzi oraz z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Łodzi.

W kolejnej części swojego przemówienia Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach podsumował wyniki komendy osiągnięte w 2018 roku.

Pabianicka policja w 2018 roku przeprowadziła 14112 interwencji – o 2224 mniej niż w roku ubiegłym, w tym 1698 interwencji domowych ( w 2017 r. było ich 1977).

Nastąpił spadek przestępstw drogowych – wypadków. W 2018 roku miały miejsce 179 takie przestępstwa, to o 58 mniej niż w 2017 roku. Na to składa się mniejsza ilość zatrzymanych nietrzeźwych kierowców – 133 czyli o 40 mniej niż w 2017r.

Istotnym czynnikiem mającym wpływ na bezpieczeństwo i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców są prewencyjne służby ponadnormatywne finansowane przez władze samorządowe. Corocznie samorządowe środki finansowe pozwalają na zapewnienie bezpieczeństwa w porach zwiększonego zagrożenia tj. w weekendowe wieczory i noce. O tym jak ważne są one dla zapewnienia bezpieczeństwa w powiecie przypomniał insp. Cezary Petrus.

Staraniem wójta gminy Lutomiersk Tadeusza Borkowskiego w uchwale budżetowej gminy na 2019 rok na ten cel została zapisana kwota 15. 120 zł. Jest to pierwszy przypadek kiedy w budżecie gminy zostały zagwarantowane tego typu środki. Natomiast nowe władze Konstantynowa  Łódzkiego na czele z burmistrzem Robertem Jakubowskim również zauważyły potrzebę dodatkowych patroli na terenie miasta i w tym tygodniu przyjęły uchwałę o przekazaniu na służby ponadnormatywne kwoty 20.160 zł.

Nagrody Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych oraz wyjątkowe zaangażowanie otrzymali – asp.sztab. Rafał Dzwonnik – kierownik Zespołu ds. Nieletnich i Patologii oraz dzielnicowy sierż szt. Kacper Juraszczyk.

Ponadto Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach insp. Cezary Petrus w obecności przedstawicieli władz samorządowych oraz gości w sposób szczególny uhonorował 5 funkcjonariuszy wzorowo wypełniających swoje obowiązki służbowe i wykazujących się postawą stanowiącą wzór do naśladowania dla innych policjantów. To st. sierż. Łukasz Stępień i post. Marta Bączyk z konstantynowskiego komisariatu, a także asp. Lidia Kulesz oraz młodsi aspiranci Cezary Olczyk i Radosław Kosmala. Nagrody wręczyli osobiście Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka oraz komendant powiatowy.

Głos zabrał Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Jarosław Rybka, który odniósł się do wyników osiągniętych przez pabianicką policję w 2018 roku.

Krzysztof Habura Starosta Pabianicki w imieniu własnym oraz przedstawicieli samorządów złożył na ręce komendanta powiatowego podziękowania dla wszystkich policjantów za zaangażowanie w pełnioną służbę i profesjonalizm w realizacji wykonywanych zadań na rzecz poczucia bezpieczeństwa mieszkańców  powiatu pabianickiego.

Zastępca Prokuratora Rejonowego w Pabianicach Aleksandra Dąbrowska-Śnieg w imieniu własnym, szefowej pabianickiej prokuratury Moniki Piłat i wszystkich miejscowych prokuratorów podziękowała komendantowi powiatowemu, jego zastępcom, policjantom, szczególnie tym z pionu kryminalnego za wspaniałą, owocną współpracę, zaangażowanie, profesjonalizm, merytoryczny poziom oraz wspólny dialog, bo jak podkreślała, nie często się to zdarza na linii policjant – prokurator.

Podziękowania za bardzo dobrą współpracę podczas wielu działań ratujących życie i zdrowie ludzkie, jak chociażby akcji poszukiwawczych osób zaginionych, pożarów, wypadków, czy realizacji programów profilaktycznych złożyli  Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pabianicach bryg. Andrzej Bohdanowicz oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Zarządu Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Pabianickiego dh Andrzej Styczyński.

Ciepłe słowa pod adresem pabianickiej policji popłynęły również ze strony prof. mjr Jana Bernera, prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Pabianicach oraz proboszcza parafii św. Mateusza ks. Andrzeja Chmielnickiego.

źrodło: KPP w P-cach

kolejka.png bbd291a98f3834b49228913c6507ce50