1.jpg adf2ca2f0de45fbb41263cf679177228
Konferencja pt. „Nieodpłatne poradnictwo prawne w województwie łódzkim – doświadczenia”
Opublikowano: 20.06.2018, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2509

W dniu 12 czerwca br. pod patronatem  Krzysztofa Habury – Starosty Pabianickiego i we współpracy z „Fundacją Młodzi Ludziom” odbyła się konferencja pt.  „Nieodpłatne poradnictwo prawne w województwie łódzkim – doświadczenia”.

W konferencji uczestniczyło 30 przedstawicieli powiatów województwa łódzkiego. Fundację Młodzi Ludziom reprezentowali  Katarzyna Łuczyńska – prezes fundacji i Jarosław Sobieszek.

Przedstawicielem Wojewody Łódzkiego na konferencji była Justyna Szymańska - Chłądzyńska - Zastępca Kierownika Oddziału Nadzoru Prawnego nad działalnością samorządów w Wydziale Prawnym, Nadzoru i Kontroli Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego
w Łodzi. Samorząd zawodowy radców prawnych reprezentowała  Kamila Misiak – Radca Prawny, Kancelaria Radcy Prawnego INFINITI.

Podczas konferencji zaprezentowano :

„Doświadczenia Fundacji Młodzi Ludziom w nieodpłatnym poradnictwie prawnym” -  Katarzyna Łuczyńska – Prezes fundacji.

„Specyfika udzielania nieodpłatnych porad prawnych” - Kamila Misiak – Radca Prawny.

„Sytuacja nieodpłatnego poradnictwa prawnego w województwie łódzkim” –
p. Justyna Szymańska - Chłądzyńska - Zastępca Kierownika Oddziału Nadzoru Prawnego
nad działalnością samorządów ŁUW w Łodzi.

„Problematyka kryteriów wyboru organizacji pozarządowych prowadzących punkty nieodpłatnej pomocy prawnej”  – Jacek Barasiński – Sekretarz Powiatu Pabianickiego.

Spotkanie było miejscem wymiany opinii i doświadczeń jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji ustawy ustawa z dnia 5 sierpnia 2015r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Wśród wniosków jakie nasuwają się w wyniku oceny realizacji przez powiaty zadania z zakresu administracji rządowej za ważne należy uznać :

- konieczność wprowadzenia systemowych zmian, które powinny wpłynąć na poprawę efektywności systemu nieodpłatnej pomocy prawnej,

- podjęcie działań zmierzających do budowy kompleksowego i powszechnego systemu edukacji prawnej, w tym poprzez sprecyzowanie zadań i obowiązków poszczególnych organów publicznych, zapewnienie koordynacji tych działań oraz wyodrębnienie środków na ten cel,

- rzetelnie rozpoznanie potrzeb społecznych i zidentyfikowanie barier w dostępie do takiego wsparcia,

- ujednolicenie sposobów postępowania w udzielaniu npp i stworzenie mechanizmu weryfikacji prawidłowości postępowania osób udzielających takiej pomocy,

- zwiększenie udziału Rady NPP w procesie oceny systemu npp,

- przeanalizowanie możliwości wdrożenia powszechnie dostępnej dla każdego informacji prawnej,

- wdrożenie elektronicznego systemu dokumentowania npp,

- wzmożenie promocji npp, w tym z wykorzystaniem innych niż Internet środków przekazu,

- przestrzeganie przepisów o ochronie danych osobowych RODO,

- wzmocnienie kontroli działalności adwokatów, radców prawnych i organizacji pozarządowych, którym powierzono prowadzenie punktów npp,

- analizowanie skali udzielanej pomocy, pod kątem rozpoznania ewentualnych barier
w dostępie do takiej pomocy.

Mieszkańcy powiatu pabianickiego chętnie korzystają z nieodpłatnych porad prawnych. W roku 2016 w całym powiecie udzielono 2 121 porad prawnych, a w 2017 roku było ich już 2 292. W okresie 2 stycznia – 30 maja 2018 roku – udzielono 1023 porad.

W naszym mieście mieszczą się dwa takie punkty:

- pierwszy w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Św. Jana 10,

- drugi punkt znajdujący się w Starostwie Powiatowym w Pabianicach
przy ul. Piłsudskiego 2 .

Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej na terenie naszego powiatu mieszczą się jeszcze w 4 miejscowościach: w Dłutowie, w Dobroniu, w Lutomiersku oraz w Konstantynowie Łódzkim.

Obecnie trwają prace nad zmianami do ustawy, które zapewne wpłyną na kształt nieodpłatnego poradnictwa prawnego po 1 styczniu 2019 r. o czym poinformujemy mieszkańców powiatu pabianickiego.

kolejka.png 5de5a7561ce78a0d8739a56722a52f59