1.jpg 3746abd9199db9d5315b52e6eb3a59a2
Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2018
Opublikowano: 08.06.2017, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2604

7 czerwca w Starostwie Powiatowym w Pabianicach odbyło się spotkanie dotyczące Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego 2018.

Uczestniczył w nim między innymi: Florian Wlaźlak Przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego i Irena Grenda Członek Zarządu Powiatu Pabianickiego.
Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego to nowa propozycja, której celem jest włączenie mieszkańców regionu do decydowania o przeznaczeniu części jego budżetu na wybrane przez nich zadania. Województwo zostało podzielone na 5 podregionów i w każdym zostaną zrealizowane przedsięwzięcia za milion zł. Propozycje inwestycji bądź działań muszą się zmieścić w kwocie pomiędzy 10 tys. a 300 tys. zł.
Szczegóły znajdują się na stronie internetowej:  www.bo.lodzkie.pl

Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2018 to nowa propozycja, której celem jest włączenie mieszkańców województwa łódzkiego do decydowania o przeznaczeniu części jego budżetu na wybrane przez nich zadania. Dzięki pomysłowości i kreatywności obywateli naszego województwa można zrealizować przedsięwzięcia, które pozwolą na nowo ukazać obszary współpracy i umocnić wspólnotowe więzi. Jego celem jest też wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i przynależności do blisko 2,5 mln społeczności Ziemi Łódzkiej
Idea budżetu obywatelskiego ma już kilka lat. Z dotychczasowych doświadczeń miast  regionu wynika, że sprawdza się ona doskonale. W ten sposób mieszkańcy w większym stopniu angażują się w realizację zadań gmin i zdecydowanie bardziej utożsamiają się z dokonywanymi zmianami w swoim otoczeniu.

Temu między innymi będzie służyć realizacja budżetu obywatelskiego samorządu województwa łódzkiego, na który przeznaczono  5 mln zł.
- Oczekujemy projektów społecznych, prozdrowotnych, kulturalnych i edukacyjnych oraz sportowych, turystycznych lub ekologicznych. Oczywiście możliwe są również projekty inwestycyjne ale trzeba pamiętać, że będą musiały być wykonane na majątku województwa łódzkiego, a ich szacunkowa wartość nie będzie mogła być niższa niż 10 tys. zł, ani wyższa niż 300 tys. zł. Może to być każda inicjatywa obywatelska o charakterze ponadlokalnym, która mieści się w granicach zadań i kompetencji samorządu.

Budżet obywatelski będzie prowadzony odrębnie dla 5 subregionów. Przewidywana kwota środków finansowych dzielona będzie w równych częściach na wszystkie subregiony.
Proponowane projekty do realizacji będą mogli zgłaszać mieszkańcy województwa zamieszkali na terenie subregionu, do którego projekt zgłoszono. Do tej propozycji zgłaszający zobowiązany jest dołączyć listę poparcia, podpisaną przez co najmniej 50 mieszkańców danego subregionu. Zgłoszenie propozycji zadania będzie można przesłać drogą elektroniczną lub pocztową, albo osobiście złożyć w Urzędzie Marszałkowskim.
Projekty, które spełniać będą kryteria określone w Regulaminie Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego poddane zostaną pod głosowanie mieszkańców województwa.
Całą stroną organizacyjną i finansową realizacji wyłonionych w głosowaniu projektów zajmie się Urząd Marszałkowski WŁ.

Wszystkie informacje oraz wymagane formularze dostępne są na stronie internetowej Budżetu Obywatelskiego Samorządu Województwa Łódzkiego www.bo.lodzkie.pl

Budżet Obywatelski Województwa Łódzkiego 2018
Opublikowano: 13.06.2017, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 9, Ilość wyświetleń: 1998