1.jpg 47754ea1983521c3c747db9d6bb91765
70 lat Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach
Opublikowano: 18.10.2016, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 6597

15 października 2016 roku w Powiatowej Hali Sportowej w Pabianicach swójJubileusz 70 – lecia  obchodził Zespół  Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach.

Na uroczystość zaproszono absolwentów, emerytowanych i obecnych nauczycieli, przedstawicieli samorządowi miasta i powiatu.

Powiat Pabianicki reprezentowali: Waldemar Flajszer  - Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego Krzysztof Habura - Starosta Powiatu Pabianickiego, Gabriela Wenne- Błażyńska – członek Zarządu Powiatu Pabianickiego, Andrzej Kurzawski – Przewodniczący Komisji Oświaty i Wychowania w Starostwie.

Z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi na obchodach uczestniczył  Tomasz Dominiak p.o. Zastępcy Dyrektora Kancelarii Marszałka.

Obchody zaczęły się od wprowadzenia sztandaru szkoły przez uczniów klas mundurowych. Uroczystość poprowadził Krzysztof Lewandowski. Wicedyrektor Małgorzata Cieślak przeczytała krótką historię powstania szkoły.

Potem głos zabrali goście. Małgorzata Grabarz, prezes zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Pabianicach odznaczyła sztandar szkoły Odznaką Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia. Szkoła otrzymała też odznaczenie od Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Za działalność w PCK i szerzenie idei honorowego krwiodawstwa podziękowania usłyszały: Małgorzata Cieślak, wicedyrektor szkoły i Małgorzata Zbijewska-Gęs, opiekunka szkolnego koła HDK.

Swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych dzielił się prof. Grzegorz Młostoń. Maturzysta z roku 1969.

Gratulacje i życzenia składał również  Krzysztof Habura Starosta Powiatu Pabianickiego, wręczając okolicznościową tabliczkę na ręce dyrektora Henryka Kucharskiego.

Dawne czasy wspominali przy okazji gratulacji absolwenci szkoły: Paweł Szałecki - obecny dyrektor ZS nr 1, Hanna Grącka - dyrektorka ZS nr 3, Waldemar Flajszer – dyrektor SP nr 3.

Jubileusz stał się okazją do wręczenia nagród szkole i dyrektorowi. Specjalną nagrodę za pełnienie swoich obowiązków i propagowanie godnej do naśladowania postawy, otrzymał dyrektor Henryk Kucharski.

Specjalne podziękowania otrzymali byli dyrektorzy: Jadwiga Wojtczak, Zbigniew Kowalski, Aleksandra Łuczak oraz Zbigniew Dychto.

W części artystycznej można było usłyszeć solistkę łódzkiej filharmonii, która wykonała popisowo piosenkę "Po drugiej stronie tęczy”, następnie piosenkę z musicalu "Czarnoksiężnik z krainy Oz" i piosenkę Luisa Amstronga „What a wonderful world”. Na uroczystości zatańczyli uczniowie  ZS nr 2, dając popis tańca towarzyskiego.

Po części oficjalnej goście przenieśli się do budynku szkoły, gdzie nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu. Wszyscy mogli wpisywać się w księdze pamiątkowej, zwiedzać klasy.

Historia szkoły

W październiku 1946 roku Pabianicka Spółka Akcyjna Przemysłu Chemicznego utworzyła trzyletnie gimnazjum. Pierwszy dyrektor szkoły, Leopold Pawłowski, tworzył szkołę niemal z niczego. Nie było oddzielnego budynku, lekcje odbywały się w fabrycznej stołówce. W tych trudnych warunkach rozpoczęło naukę pierwszych 36 uczniów. W drugim roku wyraźnej poprawie uległy warunki pracy szkoły, zajęcia były prowadzone w 4 pokojach pałacyku współwłaściciela zakładu. Szkoła szybko się rozwijała, wzrosła liczba uczniów i w trzecim roku swojej działalności liczyła 196 uczniów w 4 oddziałach. W tym też roku otrzymała nazwę: Gimnazjum Chemiczne i dostała za siedzibę barak, w którym były 4 izby lekcyjne, laboratorium i 4 pomieszczenia pomocnicze.

W 1961 roku szkoła zmieniła nazwę na Zasadnicza Szkoła Chemiczna. Następne lata były bardzo trudne. Barak przestał wystarczać. Podjęto decyzję o budowie nowej szkoły - w miejscu baraku. Po 2,5 roku kosztem 1.062.000 zł stanął nowy budynek. Rok szkolny 1967/68 rozpoczął się już w nowym, dużym gmachu. Pojawiły się jednak nowe kłopoty. Zmniejszyło się zainteresowanie nauką w zawodach chemicznych, dlatego podjęto decyzję rozszerzenia nauczanych specjalności w dziedzinach elektrycznych i elektronicznych. W roku 1974 szkoła otrzymała nazwę Zespół Szkół Zawodowych nr 3. W roku 1983 naukę ukończyli ostatni absolwenci technikum farmaceutycznego. Nazwę Zespół Szkół Elektrycznych szkoła posiada od 1983 roku. 20 października 1989 nadano jej imię: prof. Janusza Groszkowskiego.

70 lat Zespołu  Szkół nr 2 im. prof. Janusza Groszkowskiego w Pabianicach
Opublikowano: 18.10.2016, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 32, Ilość wyświetleń: 1196