1.jpg 30632cb248ba6ca5de1e10db260d1c71
Nie daj się kleszczom!
Opublikowano: 15.10.2021, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 965

Już dziś weź udział w bezpłatnym programie profilaktyki chorób odkleszczowych Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji i sprawdź czy nie chorujesz na jedną z nich!

Głównym celem projektu jest zmniejszenie zapadalności i poprawa wykrywalności boreliozy z Lyme oraz innych chorób przenoszonych przez kleszcze, poprzez działania edukacyjno-informacyjne i diagnostyczne wśród osób z populacji w wieku aktywności zawodowej (w wieku min. 15 lat), ze szczególnym uwzględnieniem osób z grup ryzyka ze względu na wykonywany zawód i uprawiane hobby.

Od września rozpoczęto przyjmowanie pacjentów z terenu województwa mazowieckiego i łódzkiego. W projekcie mogą wziąć udział:

• Osoby w wieku aktywności zawodowej, w szczególności zamieszkujące regiony częstego występowania kleszczy i wykonujące zawody, które sprzyjają podwyższonemu ryzyku kontaktu z tymi pasożytami.
  • Personel medyczny – lekarze i pielęgniarki z placówek Podstawowej Opieki zdrowotnej.

„Działania podejmowane w ramach projektu mają na celu efektywne wdrożenie programu profilaktyki chorób odkleszczowych, wypracowanie współpracy pomiędzy wysokospecjalistycznym ośrodkiem a lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej oraz szpitalami ogólnymi, w celu przeciwdziałania zjawisku fragmentacji opieki nad pacjentem, w zakresie koordynowanych ścieżek kierowania pacjentów do dalszej diagnostyki i leczenia oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej społeczeństwa o chorobach przenoszonych przez kleszcze.” – mówi profesor dr hab. n. med. Brygida Kwiatkowska – Zastępca dyrektora ds. Klinicznych NIGRiR, Kierownik Merytoryczny Programu

Należy pamiętać, że borelioza z Lyme ma charakter choroby postępującej, w której można wyodrębnić kolejne jej stadia. Objawy dotyczą wielu układów i mogą się pojawiać z różnym nasileniem. Zakażenie może przybierać formy od bezobjawowego do ciężkich przypadków z nieodwracalnymi zmianami najczęściej w obrębie układu nerwowego i stawowego. Nie czekaj aż będzie za późno!

www.niedajsiekleszczom.pl

Program profilaktyki chorób odkleszczowych, który w woj. mazowieckim i łódzkim realizuje Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji realizowany jest na terenie całej Polski przez różne podmioty: https://pacjent.gov.pl/programy-profilaktyczne/profilaktyka-chorob-odkleszczowych.

kolejka.png 96c6ca9fdf9023a297b54feaaf731d75