Szablon S@M 3 - www.nowa.powiat.pabianice.pl

top news port mapa info mstr galp
ban-5.jpg 0e301839935facdcd2ad0a4bda42ab33
Gminy Powiatu Pabianickiego
Zbigniew Gajzler uhonorowany!
Opublikowano: 07.11.2019, Joanna Kupś, Ilość wyświetleń: 2587

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego” został ustanowiony przez Radę Powiatu Pabianickiego w celu uhonorowania i wyróżnienia mieszkańców powiatu, zakładów pracy, instytucji, stowarzyszeń, organizacji pozarządowych i fundacji.

Na posiedzeniu, które odbyło się w dniu 21 października 2019 roku członkowie Kapituły tytułu „Zasłużony dla Powiatu Pabianickiego” wyrazili pozytywną opinię w sprawie wniosku o uhonorowanie  Zbigniewa Gajzlera.

Dziś, w Dworze Kapituły Krakowskiej na uroczystej Sesji Rady Powiatu Pabianickiego  medal oraz akt nadania tytułu wręczali wspólnie: Florian Wlaźlak Przewodniczący Rady Powiatu Pabianickiego i Krzysztof Habura Starosta Powiatu Pabianickiego.

 

Zbigniew Gajzler jest absolwentem  Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej  i Teatralnej; artysta i fotografik. Od 2000 roku realizuje własne filmy autorskie, w szczególności dokumentalne, których bohaterami są  osoby związane z powiatem pabianickim.

Wyreżyserował m.in. „Eduard Julius Vortheil”. Sny i marzenia pioniera fotografii” (2002), „Sarid” (2005), „Maestro” (2007), „Skazani na Sybir” (2009).
„Sarid” to film opowiadający o zagładzie Żydów z pabianickiego getta. Kanwą do jego powstania były losy  ocalonego z holokaustu A. Bartela- Bicza urodzonego w Pabianicach
w 1927 roku. Film  prezentowany był na wielu festiwalach filmów  na arenie krajowej
i międzynarodowej m.in.  w Polskim Instytucie Kultury  w Londynie podczas Światowego Dnia  Pamięci Ofiar Holocaustu,  Cinematec w Tel-Aviv, Festiwalu Filmowym w Berlinie, na uroczystym pokazie w Melbourne, gdzie otrzymał wyróżnienie. Film prezentowany podczas obchodów Światowego Dnia Holocaustu w Rzymie zdobył uznanie wśród Polonii pochodzenia żydowskiego oraz  otrzymał  Czerwoną Gwiazdę Dawida (nagroda Magen David Adom Australia).
          „Maestro” jest filmem opowiadającym o światowej sławy pianiście Karolu Nicze – mieszkańcu Pabianic, artyście, finaliście konkursu Chopinowskiego.

          Ponadto  Zbigniew Gajzler w 2012 roku wyreżyserował  film  „Maratończyk”,                którego głównym bohaterem był   niepełnosprawny  sportowiec  z Pabianic Krzysztof  Jarzębski.

 W  2014 roku  zaprezentował dokument „Na granicy…” opowiadający o osobach uzależnionych od alkoholu mieszkających w pabianickim ośrodku Granica. Film cechują  mocne teksty, trudne, ale poruszające historie.  Znam bardzo wielu cudownych ludzi, którzy się uzależnili i nie mogli sobie poradzić z takim problemem. Nie był to łatwy temat. Ci wszyscy ludzie stoją na granicy życia i śmierci. Musiałem się zetknąć z ludźmi z pokiereszowanym życiem. Realizacja była uwarunkowana finansami” – mówi reżyser.  Operatorem i montażystą filmu był  Witold  Szulc, muzykę napisał  Michał Lorenc.

Pierwszy pokaz dla gości i dziennikarzy odbył się w Starostwie Powiatowym, które wspomogło realizację film  „Kocham życie” to dokument opowiadający o przeżyciach kobiety, która przed laty zachorowała na raka piersi. Przedstawia jej walkę o życie. Zdobył on  nagrodę w kategorii najlepszy film dokumentalny krótkometrażowy i za najlepsze przesłanie podczas Festiwalu Top Indie Film Awards - konkursie niezależnych twórców filmowych, który odbywa się cyklicznie w Tokio.

Był nominowany za montaż i muzykę. Film będzie prezentowany  podczas XX Festiwalu Filmów Polskich w Los Angeles  (listopad 2019 r.).  „Ten film powstał z miłości do kobiet i pragnienia ukazania życia, a nie śmierci. Bohaterkę dokumentu, Marzenkę wypatrzyłem na antenie łódzkiej telewizji w jednym z wywiadów i od razu wiedziałem, że o jej historii chcę opowiedzieć. Myślę, że film może wnieść dużo ciepła i nadziei oraz być przykładem miłości
w dobrym i złym. A dedykuję go wszystkim kobietom dotkniętym tą straszną chorobą.”-
powiedział  Zbigniew Gajzler, reżyser filmu.

 Reżyser ma na swoim koncie także nagrody ogólnopolskie. W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Zesłańców Sybiru za film „Skazani na Sybir”. W 2012 roku za całokształt działalności Marszałek Województwa Łódzkiego przyznał mu nagrodę za „osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury oraz szczególne zaangażowanie w pracę na rzecz kultury.”   W roku  2014  został uhonorowany odznaką   „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Filmy będące produkcją Pana Zbigniewa Gajzlera  są na wysokim poziomie artystycznym, mają wydźwięk międzynarodowy, zajmują zaszczytne miejsca  na ważniejszych festiwalach dokumentu  i filmów w kraju i na świecie. Trafiły do szkół i muzeów jako materiał edukacyjny dla młodych pokoleń.

W Nowej Rudzie, mieście filmowym  znajduje się  aleja gwiazd, gdzie m.in. obok L. Niemczyka, J. Stuhra i K. Zanussiego, J. Machulskiego i noblistki Olgi Tokarczuk, znajdziemy  odcisk dłoni naszego reżysera Zbigniewa Gajzlera. „Co za zbieg okoliczności. Jestem uwieczniony w alei obok naszej noblistki Olgi Tokarczuk. To prawdziwy zaszczyt.” powiedział  reżyser, gdy usłyszał o Noblu przyznanym Polce w dziedzinie literatury za 2018 rok.  

W 2011 roku  reżyser w  otrzymał tytuł „Ikony Kultury Pabianic”.

Celem projektu było wyróżnienie artystów związanych z Pabianicami oraz przedstawienie ich twórczości. Uznano go za wybitnego twórcę  kultury, który  promuje powiat pabianicki. Miasto  Pabianice i powiat zyskują  tym samym uznanie wśród osób z kręgu kultury i filmu. Na uwagę zasługuje fakt iż   w 2015 roku otrzymał tytuł zasłużony dla Miasta Pabianic. Poprzez swoją twórczość utrwala dziedzictwo kulturowe, gromadzi i chroni jego pamiątki w Polsce, uświadamiając odbiorcom historyczną prawdę. Jego filmy trafiają m. in. do osób młodych utrwalając w ten sposób pamięć dramatycznych losów ludzkich.

Oddanie i poświęcenie z jakim Zbigniew Gajzler tworzy filmy dokumentalne przyczynia się do pozostawienia trwałego śladu miłości do ojczyzny i prawdy historycznej dla kolejnych pokoleń. Jego działalność ma istotny wpływ na rozwój i upowszechnianie kultury w Polsce oraz ochronę kultury i dziedzictwa kulturowego.

 

 http://promok.pl/player/?id=3607

Wyślij link mailem
Pdf
Drukuj
Powrót
Wypowiedz się
Powiązane galerie:
Zbigniew Gajzler uhonorowany!
Opublikowano: 07.11.2019, Joanna Kupś, Ilość zdjęć: 35, Ilość wyświetleń: 591
Starostwo Powiatowe w Pabianicach
95-200 Pabianice, ul. Piłsudskiego 2 tel.: (42) 225-40-00 / fax: (42) 215-91-66 powiat@powiat.pabianice.pl Archiwum portalu 2008-2015 Deklaracja dostępności
Godziny pracy Urzędu:
Poniedziałek: 8:00 - 16:00
Wtorek: 8:00 - 17:00
Środa: 8:00 - 16:00
Czwartek: 8:00 - 16:00
Piątek: 8:00 - 15:00
Obsługa w Wydziale Komunikacji i Transportu:
Poniedziałek: 8:00 - 15:00
Wtorek: 9:00 - 16:30
Środa: 8:00 - 15:00
Czwartek: 8:00 - 15:00
Piątek: 8:00 - 14:30
kolejka.png 7951d3b83449b2d06a681e051169dc78